Mandle

Mandloň obecná (Prunus dulcis ) je strom vysoký až šest metrů s načervenalými větvičkami, s listy podobnými vrbě. Kvete před olistěním růžově nebo červenavě. Plod je peckovice s ochmýřenou zelenou slupkou.

Mandle - plody mandloně – patří mezi skořápkaté ovoce, stejně tak jako lískové oříšky. Mandloň je blízce příbuzná s meruňkou, broskvoní a třešněmi. Asi tisíc let př. n. l. již kulturní mandloň pěstovali Číňané. Do Evropy zavedli sladkoplodou mandloň Řekové.

Hlavní léčebný účinek mandlí spočívá ve vysokém obsahu hořčíku – 252 mg na 100g. Díky němu prospívají mandle vlasům, nehtům, zubům, pokožce; zvyšují imunitu organismu, zlepšují činnost srdce. Mandle mají protirakovinné účinky.


Používají se do moučníků, zákusků, cukroví; přidávají se do masových či vaječných nádivek, pilafů, k rybám. Mletými mandlemi se zahušťují polévky a omáčky; sekaná jádra se uplatní v salátech i pikantních omáčkách. Jeden z neoblíbenějších „ořechů“ na světě se komerčně rozlišuje – do dvou skupin, na sladké a hořké.

 

Hořké mandle se nekonzumují přímo, ale destiluje se z nich aroma. Bez sladkých by se neobešla výroba cukrovinek, pečiva a bonbonů, z mletých se dělá pasta na tzv. mandlové máslo, různé náplně, sekané mandle nebo nastrouhané se používají pro obalování cukrovinek a jako ozdoba pečiva, pražené a solené jsou pochoutkou k vínu.

Největší producenti mandlí jsou USA, Chile, Španělsko

Nutriční hodnoty ve 100 g:
Energetická hodnota        2665 kJ / 645 kcal
Tuky 56 g
Sacharidy 5,4 g
Bílkoviny 24,2 g
Vláknina 11,5 g