Jádra lískových ořechů

Lískové ořechy jsou plody lísky obecné (Corylus avellana), což je keř z čeledi břízovitých dorůstající do výšky 3 až 4 m. Keřovitý strom dává oříšky protáhlého oválného nebo kulovitého tvaru. Skořápka je tenká, jádro uvnitř sladké. Líska obecná roste v Evropě, ale vyskytuje se i v severní Africe a Asii. Plody lísky velké jsou větší než příbuzné lísky obecné.

Oba druhy oříšků jsou velmi olejnaté a jsou určeny k přímé konzumaci. Suché plody lísky, obsahují totiž kolem 60% tuků a také 20% bílkovin a 8% glycidů – jsou tedy hodně výživné. Mají i hodně vitaminů B1 a B2, více než vlašské ořechy, 30-50 mg vitamínu C. Minerálních látek obsahují velké množství (zvláště železo, vápník, draslík a fosfor, také dostatek mědi).

Plody lísky obsahují také značné množství vitaminu E, který podporuje vitalitu a zlepšují paměť. Jejich konzumace je vhodná při srdečních a oběhových nemocích.

Uplatnění nacházejí při přípravě cukrářských výrobků, z nich snad nejznámější je nugát, přidávají se do salátů, lisuje se z nich olej. Lískové oříšky všech typů se přidávají do kořeněných pokrmů, častěji však slouží jako doplněk sladkých jídel a cukroví.


Největší producent lískových ořechů je Turecko a Gruzie.

Nutriční hodnoty ve 100 g:
Energetická hodnota        2766 kJ / 670 kcal
Tuky 63 g
Sacharidy 27 g
Bílkoviny 10,2 g
Vláknina 10,3 g