Henna

Henovník bílý (Lawsonia inermis), bílá henna, je 2-6 metrů vysoká kvetoucí rostlina z čeledi kyprejovité (Lythraceae), pocházející z tropických a subtropických oblastí Afriky, jižní Asie a severní Oceánie.
Již po tisíciletí se pěstuje pro své hladké podlouhlé listy, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek zelené či hnědočervené barvy. Henna se používá zejména v moderním kosmetickém průmyslu jako přírodní pigment na barvení vlasů, nehtů, kůže, hedvábí a vlny. Šťáva z květů se používá jako přísada do kosmetických přípravků.
Henna se také využívá pro své léčebné vlastnosti. Regeneruje a zpevňuje vlasy, pomáhá při problémech s lupy a je velice vhodná i při alergiích kůže, mykózách či ekzémech. Je přirozeně antibakteriální a antiseptická.

Indigovník (Indigofera), černá henna, jsou byliny až keře s růžovými, purpurovými nebo bílými motýlovitými květy, rozšířené v tropech a subtropech celého světa.
Indigovníky jsou známy zejména jako zdroj barviva jasně modrého barviva zvaného indigo, jenž dal název i stejnojmenné barvě. V tropech mají také význam jako pícniny a některé druhy jsou využívány zejména v místní medicíně. Zřídka jsou indigovníky pěstovány také v České republice jako okrasné dřeviny.
Indigovníky mají poměrně pestrý obsah účinných látek a některé druhy jsou využívány v medicíně. Jihoamerický indigovník Indigofera lespedezioides je občas místně pěstován pro kořeny používané při léčbě průjmu. Indigofera suffruticosa je v Jižní i Střední Americe používán v léčitelství zejména při epilepsii, hadím kousnutí, bodnutí štírem a syfilis. Výluh z jeho kořenů slouží k hubení štěnic, vší a jiných parazitů a k desinfekci zanícených ran. Indigovníky patří k oblíbeným rostlinám také v tradiční indické medicíně.

Ziziphus spina (sédr), bezbarvá henna, je rostlina, která se pěstuje v severní a tropické Africe, na Blízkém východě a v Indii. Odpradávna je používána v medicíně k léčbě kožních chorob, zpevňování vlasů a jako přípravek proti padání vlasů. Rostlina má též antibakteriální účínky.
Plody této rostliny jsou jedlé a její květy jsou v některých středovýchodních zemích, jako je Eritrea či Jemen, důležitými zdroji medu. Podle Bible byla z této rostliny udělána trnová koruna, která byla nasazena na hlavu Ježíši Kristovi římskými vojáky, před jeho ukřižováním.