Brusnice

Klikva velkoplodá-brusinka (Vaccinium vitis-idaea) tvoří polokeříky vysoké dvacet až třicet centimetrů, s kožovitými stále zelenými listy.

Jejich pěstování je poměrně jednoduché. Jsou otužilé a daří se jim i v oblastech, které ostatním ovocným druhům již nevyhovují. Brusinky jsou pikantní a jedinečné ovoce. Plody brusinky jsou červené bobule o průměru 5 - 8 mm. Jsou jedlé, kyselé a nahořklé, dozrávají v srpnu až říjnu. Sušené brusinky jsou nejen velmi chutné, ale jsou známé a vyhledávané i pro své blahodárné účinky, kterými působí na celý organismus. Sušené brusinky jsou bohaté na vitamíny, antioxidanty i na vlákninu, vitamín B5, vitamín C, vitamín K, betakaroten, kyselina listová, vápník, železo, fosfor, mangan, selen, draslík, vláknina, sacharidy.

Brusinky se často užívaly jako prostředek při léčbě horečky, zažívacích problémů, otoků, zánětu močových cest, v boji proti onemocnění dásní, srdečním chorobám a rakovině. Mají protizánětlivé, antioxidační, detoxikační, účinky. Jejích konzumace prospívá srdci, trávení a imunitě, působí jako lék na zánět močového měchýře, jsou i účinnou prevencí před vznikem zubního kazu a ledvinových kamenů.

Brusinky se obecně využívají na přípravu marmelád, čajů, kompotů a dalších pochutin. Sušené brusinky jsou určeny přímo ke konzumaci jako pamlsky, též je můžete přidávat do jogurtu nebo do müsli. Sušené brusinky se využívají i při pečení nebo vaření.  

Sušení je tradiční způsob konzervování ovoce, které bylo vysušeno přírodní cestou, nebo za použití stroje (sušičky). Vysušené plody ovoce pak mají výrazně vyšší trvanlivost, což využijeme především v zimních měsících. Stejně jako čerstvé ovoce je i to sušené bohaté na vitamíny a minerály. Sušením pouze přijdeme částečně o vitamín C obsaženým v ovoci. Vždy je lepší koupit sušené ovoce nesířené, neslazené, či jinak chemicky upravované.
Sušené plody ovoce se s oblibou přidávají do obilninových směsí k snídani. Jsou určeny především k okamžité spotřebě. Sušené brusinky je vhodné před konzumací namočit přes noc do vody. Tím se brusinky rehydratují a získají zpět svou čerstvou chuť.

Nutriční hodnoty ve 100 g:
Energetická hodnota        1289 kJ / 308 kcal
Tuky 1,4 g
Sacharidy 82,4 g
Bílkoviny 0,7 g
Vláknina 5,7 g